Zakwas na żurek.

Zakwas na żurek – serce tradycyjnej polskiej kuchni

Zakwas na żurek to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów polskiej kuchni, będący podstawą do przygotowania żurku, tradycyjnej zupy, którą najczęściej podaje się w okresie Wielkanocnym. Jego historia sięga średniowiecza i jest ściśle związana z kulturą kulinarną Polski.

Przygotowanie zakwasu na żurek jest procesem fermentacyjnym, który wymaga cierpliwości i odpowiednich warunków. Do jego wytworzenia niezbędne są jedynie trzy składniki: mąka żytnia, czysta woda oraz czosnek, który dodaje zakwasowi charakterystycznego smaku i aromatu. Mieszanka ta pozostawiona w ciepłym miejscu na kilka dni staje się żywym produktem dzięki działalności naturalnych drożdży i bakterii mlekowych.

Charakterystyczne dla zakwasu na żurek jest to, że każdy może go przygotować według własnej receptury, dodając różne składniki, takie jak liście laurowe, ziarna pieprzu czy ziele angielskie, które wzbogacają smak. Ważne, aby pamiętać o tym, że zakwas powinien być kwaśny, ale nie zjełczały, a jego ostateczny smak będzie się rozwijał wraz z czasem fermentacji.

Zakwas na żurek jest nie tylko smaczny, ale również zdrowy. Fermentacja to naturalny sposób konserwowania żywności, który zwiększa biodostępność składników odżywczych. Zupy na bazie zakwasu są źródłem probiotyków, wspierających prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Tradycyjnie żurek podaje się z dodatkiem białej kiełbasy, jajka, czasem także z ziemniakami lub pieczonym chlebem, tworząc pożywny i rozgrzewający posiłek. Zakwas na żurek to nie tylko składnik zupy, ale również dowód na bogactwo i różnorodność polskich tradycji kulinarnych, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie, zachowując jedność kulturową narodu.

Składniki :

  • 6 czubatych łyżek mąki
  • 5 ząbków czosnku
  • 10 ziarenek ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • 500ml.wody

Przygotowanie :

Wodę przegotować i wystudzić

Do słoika wsypać mąkę, zalać letnią przegotowaną wodą i dokładnie wymieszać

Następnie dodać rozgnieciony nożem czosnek, listki laurowe, ziele i ponownie zamieszać.

Słoik nakryć gazą lub bawełniana ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce.

Codziennie zamieszać czystą, drewnianą łyżką

Po 5-7 dniach zakwas jest gotowy.

Zakwas którego nie zużyjemy, przecedzamy przez sitko i przechowujemy w lodówce przez około 2 tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.