Chaczapuri

Dlaczego przepis na gruzińskie chaczapuri? Proste, bo to najbardziej kultowa specjalność kuchni gruzińskiej i sprawia, że wszyscy zakochują się w tym kraju! 😉

Rzeczywiście, nie można go nie pokochać: gruzińskie chaczapuri jest proste, a jednocześnie smaczne, łatwe w przygotowaniu, ale w wielu odmianach, a przy tym pyszne i tanie. Krótko mówiąc, koncentrat tego kraju, tak przyjazny, jak pełen niespodzianek i piękna!

Po dłuższej rozmowie o tym, co warto zobaczyć w Gruzji, postanowiłam podzielić się oryginalnym przepisem gruzińskiego chaczapuri i trochę jego historii. Z wyjaśnieniem: istnieją różne wersje tej specjalności, więc nie można mówić o „przepisie na chaczapuri”, ponieważ w zależności od regionu kraju można znaleźć różne wersje z różnymi przepisami i składnikami .

JAKI SER ZASTOSOWAĆ ZAMIAST SULGUNI? Sulguni to ser używany do Chaczapuri. Jest to ser pikantny, słony, o lekko kwaskowatym smaku i elastycznej konsystencji, który jednak niełatwo znaleźć poza granicami kraju. Po kilku próbach najlepszą adaptacją wydaje nam się mieszanka mozzarelli na pizzę, chudego taleggio (typu Quartirolo) i świeżej prodoli (proporcje: 1/2 mozzarelli i 1/2 podzielone równo między pozostałe dwa sery). Inne sery, które można wykorzystać to Primo Sale i Feta grecka, zawsze do połączenia z mozzarellą, najlepiej do pizzy.

Składniki :

  • 600g.mąki
  • 25g.swieżych drożdży
  • Łyżka cukru
  • Czubata łyżeczka soli
  • 50 ml. oliwy
  • 150 ml. ciepłego mleka
  • 150 ml. ciepłej wody
  • 200 g. jogurtu greckiego
  • Sery:mozzarella, feta, scamorza
  • 4 żółtka plus jedno jajko do posmarowania brzegów.

Przygotowanie :

Najpierw zrobiłam rozczyn z 25g.drożdży, łyżki cukru, 2łyżki mąki i 150ml.ciepłego , ale nie gorącego mleka.
Nakryłam folią spożywczą i odstawiam na jakieś 10minut aż drożdże podrosły.

Do misy robota wsypałam 600g.mąki,czubatą łyżeczkę soli, 50ml.oliwy,150ml.cieplej wody, 200g.jogurtu greckiego i wyrośnięty rozczyn.

Wyrabiałam ciasto przez 20minut.


Nakryłam folią, ściereczką i odstawiłam w ciepłe miejsce na godzinkę.Jeśli w domu jest zimno ciasto musi dłużej wyrastać.


Po tym czasie ciasto podzielilam na 4 części i dłońmi uformowałam kształt koła.

Zwinęłam boki tak, aby powstał kształt łódki.

Do środka nałożyłam mieszankę serów – u mnie mozzarella di bufala, scamorza i feta. Brzegi ciasta posmarowałam roztrzepanym jajkiem.

Chaczapuri


Piekłam w temp. 230stopni przez ok. 15minut. Wyjęłam z piekarnika, położyłam żółtko i zapiekłam jeszcze przez 3-5minut.Położyłam kawałeczki masła i gotowe.

Chaczapuri

Chaczapuri

Chaczapuri
Chaczapuri

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.