Faworki, cieniutkie i chrupiące.

Faworki – frappe, to typowo karnawałowe łakocie, smażone i posypane cukrem pudrem.

W karnawale nie może zabraknąć smażonych potraw i wszelkiego rodzaju placków, we Włoszech każdy region ma swój typowy przepis.

Chiacchiere są nieuniknione, nazywane na różne sposoby w zależności od regionu, w środkowych Włoszech nazywamy je frappe, ale na przykład w Veneto są to crostoli lub galani, a w Piemoncie bugie, w Emilii, gdzie mieszkamy, nazywane są sfrappole.

Bez względu na ich nazwę, receptura jest zawsze bardzo podobna, mieszanka jaj, mąki, masła i cukru, wzbogacona niewielką ilością alkoholu, którym może być grappa, marsala lub białe wino.

Gotowe ciasto pozostawia się na około 30 minut, następnie rozwałkowuje bardzo cienko i wycina paski ciasta, po czym smaży na dużej ilości oleju lub smalcu. Po usmażeniu posypujemy cukrem pudrem.

Europejskie słodycze karnawałowe podobne do chiacchiere

Również w pozostałej części Europy tradycją jest przygotowywanie smażonych słodyczy na karnawał, istnieje wiele wersji słodyczy podobnych do naszego chiacchiere, faworki w Polsce, krostole w Chorwacji, žagaréliai na Litwie, räderkuchen w Niemczech, oreillettes we Francji, orejas w Hiszpania. Podobne doilci, cueca-virada przyrządza się również w Brazylii, zawsze z okazji karnawału.

Czym są polskie faworki?

Polskie faworki to smażone karnawałowe słodycze, ciasto z mąki i jajek ze śmietaną, bez drożdży iz niewielką ilością cukru. Nawet polska wersja ma nutę alkoholową. Faworki smażone są w dużej ilości oleju i posypane cukrem pudrem. Rezultatem są kruche i lekkie listki ciasta, pełne pysznych bąbelków.

Faworki, cieniutkie i chrupiące.

  • 300g.mąki 00
  • 40g.cukru
  • 2żółtka
  • 60g.mleka
  • 30g.roztopionego masła
  • Otarta skórka z pomarańczy
  • Sok z całej pomarańczy

Przygotowanie :

Z wszystkich składników zagnieść dość twarde ciasto.

Rozwałkować bardzo cienko, kroić faworki i smażyć na głębokim oleju.

Faworki, cieniutkie i chrupiące.
Faworki, cieniutkie i chrupiące.

Po usmażeniu oprószyć cukrem pudrem.

Faworki, cieniutkie i chrupiące.
Faworki, cieniutkie i chrupiące.
Faworki, cieniutkie i chrupiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.