Jak czyścić grzyby

Dziś w kilku prostych krokach wyjaśnię Wam, jak wyczyścić grzyby. Grzyby zawsze były protagonistami wielu przepisów: doskonałe do makaronów, jak na przykład pyszne tagliatelle z grzybami, doskonałe z ryżem w klasycznym risotto grzybowym i idealne do dodatków, takich jak słynne pieczarki smażone. Krótko mówiąc, te owoce ziemi upiększają każdą potrawę! Prawdziwki,kurki, opieńki, pieczarki to najczęściej używane rodzaje grzybów w naszej kuchni. Zobaczmy razem, jak najlepiej je wyczyścić, aby zachować nienaruszony smak.

WYCZYŚĆMY GRZYBY

Poradnik ten w szczególności zajmie się czyszczeniem grzybów, które kupujemy na targu lub w supermarkecie, a więc grzybów „uprawianych”. Czyszczenie grzybów uprawnych jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż grzybów zbieranych w lesie.

Mój sąsiad jest miłośnikiem grzybów; wie, jak je rozpoznać, wie, gdzie je odebrać i jakie są najlepsze pory roku, aby je zebrać. Wracając ze spacerów układa grzyby bardzo szeroko na gazecie: tłumaczył mi, że robi to, bo pasożyty i owady, które czają się w grzybach, zaniepokojone zapachem papieru, wychodzą ułatwiając czyszczenie.

Opowiedziałem ci tę małą anegdotę, aby podkreślić, że dzikie grzyby muszą być traktowane inaczej niż grzyby uprawne.

Pierwszą zasadą czyszczenia grzybów, które kupujemy w supermarkecie jest unikanie bezpośredniego kontaktu z wodą. Grzyby z natury są gąbczaste, więc wchłaniają dużo wody, tracąc przez to swój smak. Jeśli grzyby są duże, oddzielamy kapelusz od trzonu. W dolnej części kapelusza i na trzonie przesuwamy pędzel w taki sposób, aby usunąć wszelkie pozostałości ziemi. Jeśli trzon jest bardzo gruby, zeskrobujemy powierzchnię nożem. Po czym czyścimy grzyby wilgotną szmatką lub kawałkiem papieru; Polecam poświęcić kilka minut na pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń.

Jeśli grzyby są duże, pokrój je w plastry lub kostkę, natomiast jeśli mamy małe grzyby, np. kurki, opieńki, możemy ugotować je w całości. Pokrojone w plastry od razu je ugotujmy, w przeciwnym razie mogą się utlenić i ściemnieją.

Moja ostatnia rada to solenie grzybów dopiero po ugotowaniu; w rzeczywistości, jeśli grzyby wejdą w bezpośredni kontakt z solą, tracą swoją konsystencję i smak. Napisz do mnie w komentarzach, jeśli mnie lubisz i jeśli lubisz, podziel się swoimi ulubionymi przepisami na grzyby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.