Deska serów i wędlin.

Jak przygotować i zaprezentować półmisek wędlin i serów?

Półmisek wędlin i serów może uratować nas przed zorganizowanym w ostatniej chwili aperitifem lub kolacją.
Nie wystarczy jednak ułożyć kilka plastrów szynki i kilka kawałków sera, nawet tak proste danie musi być przemyślane i stworzone z taką samą starannością, z jaką przygotowywane są pozostałe dania.

Jak wybrać wędliny

Jak skomponować deskę do krojenia, aby wyglądała na wytworną? W przypadku wędlin można na przykład zdecydować, czy podawać tylko surowe wędliny, takie jak surowa szynka, speck, coppa, polędwica wołowa , czy tylko wędliny gotowane, takie jak szynka gotowana, mortadela, porchetta. W obu przypadkach układamy od najchudszych do tłuściejszych . Możesz też zdecydować się na umieszczenie ich obu na stole, ale na dwóch różnych deskach do krojenia, aby podkreślić różnicę.

Ponadto, jeśli masz wśród gości smakoszy, zaproponuj degustacje , na przykład z tym samym rodzajem surowej szynki w różnych przyprawach lub o różnych poziomach dojrzewania szynki z różnych regionów Włoch lub świata.

Regionalne jest piękne

Przygotowanie deski wędlin nigdy nie jest złe, używając tylko wędlin z określonego terytorium, takiego jak Emilia Romagna. Szynka parmeńska, Culatello di Zibello, Coppa Piacentina, Salame Felino, następnie Mortadella di Bologna i wreszcie Spalla di San Secondo, podawane osobno na ciepło.


Jak wybrać sery

Lepiej nie wybierać więcej niż 3-5 rodzajów, do ułożenia według wskazówek zegara od najdelikatniejszego do najmocniejszego, od najświeższego do najbardziej doprawionego. Powinny być podawane w temperaturze pokojowej gdyż zimne sery z lodówki nie wyrażają do maksimum swoich aromatów.

Również w tym przypadku, w przypadku „myślanej” deski do krojenia, można wybrać sery zrobione tylko z mleka krowiego lub tylko z mleka koziego, wykonać degustację z tym samym serem o różnym czasie dojrzewania lub skoncentrować się na obszarze oferującym sery z określonego terytorium. W każdym przypadku należy zawsze wybierać co najmniej jeden ser świeży, jeden ser twardy i jeden ser pleśniowy.

Właściwy nóż

Jeśli położysz na desce całe kawałki serów , odpowiednie noże są niezbędne: potrzebujesz noża łukowego do miękkich serów, noża do twardych serów i noża jeśli jest np. Parmigiano Reggiano. Po jednym dla każdego rodzaju sera, aby uniknąć mieszania różnych smaków.
Sosy, dżemy, galaretki

Dla tych, którzy lubią jeszcze bogatsze wędliny i sery, dobrze komponują się z piklami, grillowanymi warzywami, świeżymi owocami, suszonymi owocami, ale także sosami i dżemami. Jakiś pomysł? Spróbuj delikatnej musztardy do szynki gotowanej, konfitury figowej do surowej szynki. Aby być oryginalnym również do serów, fajnie jest użyć musztardy winogronowej, galaretki muskatelowej jesienią czy galaretki z octu balsamicznego.

Na koniec nie zapomnij o kilku kromkach świeżego chleba i lampce dobrego wina: tak niewiele potrzeba na idealny wieczór.

Do przygotowania deski serów i wędlin potrzebujemy przede wszystkim naszej wyobraźni, możemy ułożyć jakiekolwiek sery i wędliny.

Wybór zależy od naszych preferencji.

U mnie zawsze to, co mam w lodówce. a tym razem jest to:

Ser camoscio d’oro

Scamorzine

Provolone pikantne

Ser z płatkami chili

Wędliny :

Salami

Salami pikantne

Szynka

Dodatki :

Winogrono, krakersy, pomidorki koktajlowe,rzodkiewka, sałata.

Deska serów i wędlin.
Deska serów i wędlin.
Deska serów i wędlin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.