Tortellini z mięsem.

Tortellini : tradycyjna receptura

Tortellini alla Bolognese to jeden z symboli kuchni emilijskiej. Oto jak je przygotować, według przepisu zdeponowanego przez Bractwo Tortellini

Są jednym z symbolicznych dań kuchni włoskiej i pochodzą z Bolonii: mowa o tortellini alla bolognese.

Tradycyjna kuchnia emilijska oferuje domowe tortellini, danie, które jest prawdziwym przysmakiem.

Tortellini alla Bolognese znane są na całym świecie i podaje się je z dobrym rosołem z mięsa kapłona, aby maksymalnie wydobyć ich smak. Zobaczmy, jak przygotować je w domu i kilka ciekawostek związanych z ich narodzinami.
Przepis na Tortellini Bolognese: jedna z perełek kuchni Emilii-Romanii

Wśród typowych dań kuchni emilijskiej na szczególną uwagę zasługują tortellini alla bolognese. Danie to jest emblematem tradycji kulinarnej tej ziemi, przygotowaniem pełnym pasji, ale i historii. To jedna z doskonałości nie tylko kuchni emilijskiej, ale ogólnie kuchni włoskiej.

Nazwa „tortellino” wydaje się być zdrobnieniem słowa tortello, pochodzącego z języka włoskiego, a o jego pochodzeniu opowiadano różne wersje, mniej lub bardziej kolorowe. Trwa również gorący spór, który dotyczy jego narodzin, między miastami Bolonia i Modena.

Boloński historyk, Alessandro Cervellati, twierdzi, że ten tradycyjny przepis można przypisać Bolonii i pochodzi z XII wieku. Pierwsze receptury, o których zapisaliśmy ślady, pochodzą z XIV wieku.

Przepis na nadzienie tortellini został zdeponowany przez Konfraternię Tortellino i Włoską Akademię Kuchni 7 grudnia 1974 roku.

Rosół, w którym należy gotować tortellini, różni się w zależności od regionu. Tortellini alla Bolognese gotuje się w bulionie z kapłonów i wołowiny, w którym musi być obecna kość. Z drugiej strony tortellini z Modenese są gotowane w bulionie z kurczaka.
Narodziny tortellini: legenda o pięknej marchesinie

Istnieje kilka legend o narodzinach tortellini. Najbardziej znana i szczególna łączy je z piękną kobietą. Kobieta rzekomo przybyła do gospody w Castelfranco dell’Emilia, w tamtym czasie w prowincji Bolonia. Kucharz karczmy był zafascynowany jej urodą i pępkiem.

Kiedy przyszedł czas na przygotowanie obiadu, kucharka postanowiła stworzyć makaron, który przypominał ten pępek. Danie z ciasta i mięsa, które przez lata jest doceniane na całym świecie.


Składniki na ciasto :

  • 300g.mąki
  • 3 jajka
  • Szczypta soli

Zagnieść ciasto, zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na godzinę aby odpoczęło.


Farsz:

  • 80g.mięsa mielonego wieprzowego
  • 80 g. mięsa mielonego wołowego
  • 50g.włoskiej mortadelli
  • 5Og.prosciutto crudo(włoska szynka)
  • 200g.parmezanu
  • 1jajko
  • sól,pieprz i galka muszkatołowa do smaku.

Wykonanie farszu:

Mięsa, szynkę i mortadellę zmielić

Dodać jajko, parmezan, sól, pieprz i dwie szczypty gałki muszkatołowej.

Wyrobić dokładnie dłonią.

Farsz będzie dość zwarty i taki ma być


Ciasto wałkować bardzo cienko,pokroić na małe kwadraciki(3cm) i lepić jak uszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.